Miért, és kinek fontos az objektumvédelem? Az alábbiakban kiderül!

exvol security objektumvédelem

Az objektumvédelem a biztonsági szolgáltatások, az őrzés-védelem egyik legfontosabb ága, amely egyszerre biztosítja a kiemelt jelentőségű ipari létesítmények, raktárak és más nagy értékű ingatlanok személy- és vagyonvédelmét. Ezek olyan helyszínek, épületek, melyek a bűncselekmények veszélye miatt folyamatos védelemre szorulnak, ezért itt a mechanikai eszközök használata mellett élőerős őrzésre is szükség van. 

Az alábbiakban bemutatjuk, miről is van szó, és miért érdemes professzionális segítséget igénybe venni. 

Mi az az objektumvédelem?

Egy olyan őrzés-védelmi területről van szó, melynek célja egy meghatározott területen belül az ott elhelyezett javak, ingatlanok, gépjárművek, értékes berendezések vagy tárgyak védelme mind a bűncselekményekkel, mind az egyéb károsító eseményekkel szemben. 

Ez egy rendkívül összetett tevékenység, mely magában foglalja az érintett helyszín mechanikai védelmét, a kamerák és egyéb elektronikus távfelügyeleti rendszerek alkalmazását és biztonsági őrök tevékenységét, esetleg a portaszolgálat működtetését is. Az objektumvédelem megszervezése nem egyszerű feladat, ezért célszerű egy komoly tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező biztonsági céget megbízni annak ellátásával. 

Az objektumvédelem alrendszerei

Az objektumvédelem talán a legsokrétűbb biztonsági szolgáltatás, mely több feladatot foglal magában.

Mechanikai védelem

A vagyontárgyak védelmének egyik fontos eszközét képezik azok a megoldások, melyek a javak fizikai védelmét, mások elől történő elzárását biztosítják. A jogtalan behatolás megakadályozására számos módszer, műszaki megoldás létezik, melyek közül mindig az adott helyzetre és helyszínre szabottan érdemes megválasztani a legmegfelelőbbet.

Bár meglehetősen ritkán kerül sor ezek alkalmazására, mégis érdemes említést tenni arról, hogy lehetőségünk van egy védett terület körül árkokat, töltéseket létesíteni, melyek az illetéktelen behatolást hivatottak megakadályozni. Ennél gyakoribb választás a kerítések, sorompók, épületen belül forgóvillák felszerelése, esetleg a falazatok, födémek megerősítése.  

Az épületekbe történő behatolást biztonsági ajtók, ablakok, rácsok felszerelésével, a zárak megerősítésével akadályozhatjuk meg. A meglévő ablakokba biztonsági üveg kerülhet, de egy megfelelően kiválasztott redőny is extra védelmet nyújthat. A kisebb méretű, azonban különösen nagy értéket képviselő tárgyak, esetleg a fontos dokumentumok széfekben, trezorokban és páncélszekrényekben őrizhetők, a természeti csapások, tűzesetek ellen pedig porral oltó készülékek és tűzzáró ajtók nyújthatnak védelmet. 

Elektronikai védelem

Rengeteg olyan elektronikus rendszer létezik, melyek segítségével egy adott terület folyamatos figyelése megtörténhet. Ezek szerepe azért kiemelkedő, mert nem egyszerűen megakadályozzák a védett területre történő bejutást és az ott elhelyezett tárgyak eltulajdonítását vagy megrongálását, hanem azonnali reakciót is lehetővé tesznek, így az elkövetők felelősségre vonása is megtörténhet. Más, hasonló eszközök az épületbe vagy annak részegységeibe történő beléptetésben játszanak szerepet, így a jelenlét jogosultsági körök alapján, automatikusan is biztosítható. 

Fontos, hogy ezek a rendszerek kizárólag emberi munkával, felügyelettel tudnak hatékonyan működni, hiszen az elektronikai eszköz által leadott jelzésre így lehet megfelelően reagálni. 

Elektronikai eszközökkel nem csupán a mozgás detektálható és követhető: a modern technológiai megoldásoknak köszönhetően észlelhető a kamera letakarása, az üvegtörés, megállapítható a mozgás sebessége és iránya, megszámlálhatóvá válnak a személyek és tárgyak, de segítségükkel akár arcokat vagy rendszámokat is rögzíthetünk, felismerhetünk. 

Ezen vagyonvédelmi rendszerek közé sorolhatjuk a zártláncú videómegfigyelő rendszereket (CCTV, vagy Closed Circuit Television): ez olyan kamerák elhelyezését jelenti, melyek élő vagy rögzített videofelvételt készítenek, és azt egy zárt vezetékláncon keresztül juttatják el egy megjelenítő egység felé. Ezek ma már nem csupán a helyszínen tekinthetőek meg, hiszen az internet segítségével az élő képek a távolból is követhetőek, és gyakran a kamerákat is ilyen módon vezérlik, ami jelentős mértékben növeli a biztonságérzetet.

Az áruvédelmi rendszerek arra hivatottak, hogy megakadályozzák, de legalább megnehezítsék a tolvajok dolgát. Ezeket általában bevásárlóközpontokban alkalmazzák, és az eladótérben az eladásra szánt termékekre helyezik fel. A rendszer részét képezi egy áruvédelmi kapu, amin áthaladva az eszköz jelez – kivéve akkor, ha ez a fizetés során eltávolításra vagy hatástalanításra kerül. 

Az elektronikai védelem fontos részét képezik a különböző beléptetőrendszerek, melyek például egy igazolvány felmutatása esetén teszik lehetővé az adott területre történő belépést. Ezek a szerkezetek felszerelhetők az épület bejáratához vagy annak egy adott részegységéhez, így a belépés valamilyen jogosultság meglétéhez kapcsolható. Hasonló elven működnek az elektronikus parkolórendszerek is.

A behatolásjelző rendszerek nem akadályozzák meg fizikailag az adott területre való bejutást, azonban annak tényét gyorsan és megbízhatóan jelzik az illetékesek felé, ezáltal pedig biztosítható az esetleges bűncselekmények elkövetésének megakadályozása, felderítése. Léteznek kül- és beltéri rendszerek: előbbik az adott határvonalon történő átlépést detektálják, felismerik a látóterükbe kerülő tárgyakat és ezekről azonnal jelzést adnak. A beltéri rendszerek általában egy nyílászárón – ajtón vagy ablakon – való behatolást jeleznek függetlenül attól, hogy az nyitás vagy törés segítségével történik. 

A felsoroltakon túl is számos egyéb vagyonvédelmi riasztó- és kamerarendszer létezik, melyeket a biztonsági szolgálatok az adott épület, terület adottságainak megfelelően választanak ki. 

Élőerős védelem

A technológiai és elektronikai fejlődésnek hála ma már rengeteg olyan eszköz áll rendelkezésünkre, melyek segítségével bármely irodaház, bevásárlóközpont, gyár vagy üzem felügyelete, biztosítása megoldható. Ahhoz azonban, hogy minden hibalehetőséget kizárjunk, nem feledkezhetünk meg az ember szerepéről sem: az élőerős védelem éppen ezért az objektumvédelemben is rendkívül fontos szerepet játszik. 

A biztonsági őrök feladata az, hogy a védett területet folyamatosan felügyeljék és ellenőrizzék, ezáltal képesek legyenek az adott biztonsági eseményre, veszélyhelyzetre azonnali adekvát reakciót adni. A feladat ellátásához a megfelelő szakképzettség mellett szükség van a határozott fellépésre, a gyors reakcióidőre, rátermettségre és azonnali döntéshozatali képességre, hiszen csakis ezáltal csökkenthető minimálisra a biztonsági kockázat. 

Az őrzéssel megbízott személy munkakörébe tartozhat a belső és külső járőrözési feladatok elvégzése, az elektronikus felügyeleti rendszerek figyelemmel kísérése és azok jelzése esetén a szükséges intézkedések megtétele, elsősorban az érdekelt hatóság – rendőrség, tűzoltóság – értesítése. A biztonsági őr feladata a lopások és egyéb jogsértő cselekmények megakadályozása a területen való folyamatos jelenlét és ellenőrzések lefolytatása által, melyek eredményéről gyakran jegyzőkönyvek, értékelések is készülnek. 

Az élőerős védelem speciális ága a portaszolgálat: az ezt végző személy nem egyszerűen az épület biztonságáért felel, hanem személyesen találkozik az ott dolgozókkal, a belépő ügyfelekkel vagy látogatókkal, ellenőrzi az ő személyüket és belépési jogosultságukat, szükség esetén pedig a bejutást is megakadályozza. A speciális feladatokra tekintettel a szakképzettség mellett itt további elvárás lehet az elegáns megjelenés, az udvariasság és a fejlett kommunikációs készség, hiszen a portaszolgálatot végző gyakran találkozik problémás ügyfelekkel, akikkel a helyzethez képest továbbra is udvariasan, előzékenyen kell eljárni. 

Előfordulhat, hogy a feladat részét képezi a küldemények átvétele és kézbesítése, a gépjárművek menetlevelének ellenőrzése valamint az oda érkezők megfelelő információval történő hatékony ellátása is. 

Miért érdemes egy hozzáértő biztonsági szolgálatot választani?

A fentiek alapján láthatjuk, hogy az objektumvédelem egy rendkívül összetett feladat, melynek ellátása szakértelmet, hozzáértést és alaposságot kíván meg. A biztonsági cégek a védelmi feladatokra vonatkozó jogszabályok teljeskörű ismeretében képesek ellátni az adott gyár, irodaház vagy üzem felügyeletét, garantálni annak biztonságos működését. 

0-24 órás objektumvédelem

Lehetséges, hogy az adott ingatlan területére az ott dolgozók csak munkaidőben léphetnek be, a helyszínen elhelyezett értékes ingóságok – és maga az ingatlan – azonban 24 órás felügyeletet igényel. A lopások, betörések éppen akkor a leggyakoribbak, amikor senki nem tartózkodik az épületben, ezért a váratlan incidensek elkerülése érdekében a folyamatos ellenőrzés biztosítása elengedhetetlen: ezt nyújtják nekünk a biztonsági cégek.

Személyre szabott megoldások

Minden objektum más, így természetesen eltérő típusú fenyegetésekkel kell szembenéznie. Van, ahol a rongálás, máshol a lopás vagy egy tűzeset jelenti a legnagyobb veszélyt, és természetesen az sem mindegy, hogy milyen az adott terület elrendezése. Minden cégnek másfajta védelemre lehet szüksége, ennek érdekében a biztonsági cégek alapos felmérést követően tesznek valóban személyre szóló ajánlatot. 

Professzionális személyzet

Külső szemlélőként az élőerős őrzés egyszerű feladatnak tűnhet, ez a munka azonban sokkal több az épület esetleges bejárásánál és az oda belépők jogosultságának ellenőrzésénél. Ehhez a tevékenységhez megfelelő képzettség, olykor szakképesítés is szükséges, ami azonban talán ennél is fontosabb az, hogy a biztonsági őröknek specifikus készségekkel is rendelkezniük kell: a biztonsági cégek által alkalmazott személyzet ezeknek a feltételeknek biztosan megfelel. 

Modern technológia

Az elektronikai eszközök napról napra fejlődnek, laikusként tehát nehéz számon tartani azt, hogy jelenleg mik a piacon elérhető legjobb megoldások. Ezen kívül problémát okozhat az is, hogy nem feltétlenül vagyunk tisztában azzal, hogy a védeni kívánt objektum esetében mik a legjobb megoldások, sőt, azok beüzemelése is problémát okozhat, egy megbízható biztonsági szolgálat azonban tapasztalatának köszönhetően mindig képes lesz arra, hogy a számunkra legmegfelelőbb eszközöket válassza. 

Kevesebb kiadás

Az objektumvédelemre szolgáló legjobb megoldások természetesen komolyabb összegeket is kitehetnek, mely azonban egy olyan beruházás, ami nagyon gyorsan megtérül. Az egyik legnagyobb veszteség, ami egy vállalkozást érhet, az a lopások és rongálások miatt elszenvedett kár, melyeket egy hatékony biztonsági rendszer segítségével minimalizálhatunk – vagy teljesen elkerülhetünk. A jól elhelyezett kamerák, az éber biztonsági őrök ráadásul a szervezeten belüli károkozásokat is képesek megakadályozni, illetve legrosszabb esetben felderíteni, így nagymértékben csökkenthetjük a belső visszaélések esélyét is. 

Amennyiben mégis bekövetkezik valamilyen incidens, a biztonsági rendszer és az azt működtető személyzet közreműködésével az illetékes hatóságok azonnal reagálni tudnak, ez pedig a kármentés rendkívül fontos része. 

Sokan nem gondolnak erre, de egy jól működő biztonsági rendszer még abban is szerepet játszhat, hogy milyen kedvezményes biztosítást tudunk kötni. A biztosítók a díjmeghatározás során egyedi módszerek szerint készítik el a kockázatbecslést, melynek során figyelembe vehetik azt is, hogy mi magunk mit teszünk meg a biztosítandó épület megóvása érdekében.

Miért érdemes az Ex-Vol objektumvédelmi szolgáltatását választani?

Mint láthattuk, az objektumvédelem egy rendkívül összetett, komoly felkészültséget igénylő tevékenység, mely komoly hozzáértést és tapasztalatot követel. Az Ex-Vol több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik a területen, így minden helyzetre felkészültek és képesek arra, hogy minden körülmények között megtalálják az ügyfél számára legjobb, személyre szabott megoldást. Ha profi objektumvédelemre van szükség, ismerje meg az Ex-Vol szolgáltatásait!