
A korszerű biztonságtechnika a szállodákban és a gyárakban, illetve más ipari létesítményekben is nélkülözhetetlen az emberek és az értéktárgyak védelme érdekében. Alábbi cikkünkben részletesen is bemutatjuk a legfontosabb biztonságtechnikai eszközöket, továbbá arra is kitérünk, hogy miért elengedhetetlen a biztonsági őrök munkája.
Mit jelent a biztonságtechnika?
A biztonságtechnika olyan eszközök, rendszerek és megoldások összessége, amelyek célja a személyi és vagyoni biztonság garantálása. Ez magában foglalja a behatolások elleni védelmet, a tűz- és balesetmegelőzést, valamint a katasztrófahelyzetekre való felkészülést is.
A technológia fejlődésével ezek a rendszerek egyre intelligensebbé és hatékonyabbá válnak – elég csak a kamerák vagy a beléptetőrendszerek fejlődésére gondolni, amelyek már a 2000-es évekhez képest is rengeteget javultak.
Egy biztonságtechnikai rendszer nemcsak az események megfigyelését és rögzítését teszi lehetővé, hanem proaktívan reagálhat a potenciális fenyegetésekre is. A biztonságtechnika alkalmazása elengedhetetlen a mindennapi életünkben, hiszen nemcsak a fizikai biztonságot növeli, hanem nagymértékben hozzájárul a nyugalom fenntartásához is. Minden bizonnyal mi is szívesebben szállunk meg vagy éppen dolgozunk egy olyan helyen, ahol tudjuk, hogy fejlett technológia és folyamatosan dolgozó biztonsági szolgálat gondoskodik a védelmünkről.
Melyek a legfontosabb biztonságtechnikai eszközök a szállodákban és ipari létesítményekben?
Vizsgáljuk meg közelebbről is, hogy milyen eszközökből áll egy professzionális biztonságtechnikai rendszer!
1. Videókamerás megfigyelő rendszerek
A modern IP-kamerák minden területet figyelnek, és nagyszerűen segítenek a vendégek és munkatársak biztonságának megőrzésében is. Ipari létesítményekben többnyire éjjellátó funkcióval felszerelt kamerákon keresztül figyelik az őrök a kinti eseményeket, így azonnal észreveszik, ha illetéktelenek próbálnának behatolni a magánterületre. A szállodákban pedig a recepciót, a folyosókat és a kültéri területet figyelik nagy felbontású kamerák.
Egy tudatosan kiépített kamerarendszer sehol nem hagy “vakfoltot”!
A „vakfolt” kifejezés azokra a területekre utal, amelyeket a kamerák látómezője már nem képes lefedni, így ezek a részek nem láthatók a megfigyelőrendszerben. Ezek a vakfoltok jelentős biztonsági kockázatot jelentenek, ugyanis a behatolók észrevétlenül juthatnak be a szállodák és a gyárak területére is. Gyakran pedig már egy néhány méteres vakfolt is bőven elegendő lehet ahhoz, hogy a biztonságtechnika teljes mértékben csődöt mondjon.
Hogyan alakítják ki a kamerarendszereket a profi biztonságtechnikai cégek?
- Alaposan felmérik a terepet. Minden lényeges területet bekameráznak, hogy a monitorokat figyelő biztonsági őrök az objektum összes pontját szemmel tarthassák. Ennek köszönhetően egyáltalán nem maradnak vakfoltok, és azonnal kiszűrhető, ha valami nincs rendben.
- Nagylátószögű kamerákat helyeznek ki. A filmekben gyakran látott jelenet, hogy a rablók és a rosszfiúk éppen akkor slisszanak be valahová, amikor a kamera épp a másik irányba néz – a valóságban egy hatékony kamerarendszerrel viszont ez soha nem történhetne meg. Ugyanis a nagylátószögű objektívvel felszerelt IP kamerák esélyt sem adnak arra, hogy vakfolt keletkezzen az általuk figyelt szakaszon.
A drónok évről évre népszerűbbek
A biztonsági drónok a rendőrség és az objektumvédelmet ellátó szolgálatok körében is közkedvelt eszközöknek számítanak. Ezek a drónok HD minőségű felvételt készítenek, ráadásul az útvonaluk programozható is, így nem kell kézileg irányítani őket.
2. Beléptetőrendszerek
A korszerű beléptetőrendszerek hagyományos kulcsok helyett már RFID kártyákkal, biometrikus azonosítással (ujjlenyomattal vagy arcfelismeréssel) vagy más módszerrel szabályozzák a be- és kilépést. A szállodák és gyárak pontosan meghatározhatják, hogy kinek és milyen területekre adnak belépési jogosultságot. Napjainkban az RFID kártyákkal történő beléptetés a legnépszerűbb, hiszen a technológia kedvező áron elérhető, illetve rendkívül könnyen kezelhető.
Azonban a hagyományos zárakról sem szabad megfeledkezni!
- Ugyanis ha a szállodai ajtók vagy a munkahelyi öltözőszekrények még nem kaptak RFID-s vagy másféle modern zárakat, akkor csakis nehezen feltörhető, masszív kulcsos zárszerkezeteket tanácsos használni. Itt fontos odafigyelni rá, hogy egyetlen kulcs kizárólag egyetlen ajtót nyithasson – sajnos a szállodák wellness részlegeiben és számos létesítményben még mindig gyakran találkozhatunk azzal, hogy a 90-es ajtó kulcsa a 102-es ajtó zárját is nyitja, ami biztonságtechnikai szempontból finoman szólva sem előnyös.
3. Behatolásjelző rendszerek
Egy ilyen rendszer mozgásérzékelőkkel, nyitásérzékelőkkel és szirénákkal biztosítja az épületek védelmét. Szállodákban különösen fontos az illetéktelen behatolások megelőzése, míg ipari környezetben az árukészlethez való hozzáférés megakadályozása és a lopások elleni védelem játszik kulcsszerepet. A behatolásjelző készülékek jól látható és hallható értesítést küldenek a biztonsági szolgálat embereinek, akik azonnal az érintett helyszínre igyekezhetnek.
4. Füstjelző és tűzoltó rendszerek
Legyen szó szállodákról vagy gyárakról, a szén-monoxid érzékelők és füstjelzők használata mindkét esetben elengedhetetlen. A füst- és tűzjelző rendszerek mindenki számára egyértelműen jelzik, hogy el kell hagyni az épületet. A veszélyes gázokkal dolgozó ipari létesítményekben pedig gázjelző készülékeket is kötelező felszerelni. A veszélyhelyzet során az előírt és minden dolgozó számára megtanított tűzvédelmi szabályzatot szükséges követni, amelyben a menekülési útvonalak is megtalálhatók.
Milyen tűzoltó rendszereket használnak a szállodák és ipari épületek?
- Léteznek nedves és száraz tűzoltó rendszerek – előbbiek a leggyakrabban használatos típusok, amelyek egy csőhálózaton keresztül, vízzel oltják a tüzet. Utóbbiak pedig levegővel vagy nitrogénnel is fel vannak töltve, hogy a berendezés és a csövekben található víz ne fagyjon meg. Érdemes még megemlíteni a gázzal és aeroszollal, illetve vízköddel oltó berendezéseket is. Általánosságban azonban a hagyományos, kizárólag vízzel oltó rendszerek a legnépszerűbb választások.
5. Kommunikációs eszközök
A biztonsági őrök jellemzően walkie-talkie-t és mobiltelefont használnak. A walkie-talkie-k már hosszú évtizedek óta használatosak, hiszen titkosított csatornákon keresztül biztosítanak kommunikációs lehetőséget a munkatársaknak. Mobiltelefonokra pedig számtalan titkosított (encrypted) internetes alkalmazás elérhető, így a biztonsági szolgálat emberei nem csak hagyományos hívásokkal tarthatják egymással a kapcsolatot.
Miért szükséges még a legmodernebb eszközök használata ellenére is a biztonsági őrök munkája?
Az emberi jelenlétet még a legkorszerűbb technológia sem helyettesítheti. Ugyanis a biztonsági szolgálatot ellátó őrök jelenléte már önmagában csökkenti a bűncselekmények számát, a jól képzett szakemberek pedig azonnal tudatosan reagálnak a különféle szituációkra. A biztonságtechnikai eszközök – például kamerák és mozgásérzékelők – mit sem érnének a biztonsági őrök munkája nélkül. Mondhatnánk úgy is, hogy a biztonságot végső soron még mindig az emberek, nem pedig a megfigyelő- vagy beléptetőrendszerek nyújtják.
Mi a két legfontosabb eleme a biztonságtechnikának?
A technológia és az emberek. Utóbbiak tervezik és felügyelik a biztonsági rendszert, előbbiek pedig minden adatot biztosítanak ahhoz, hogy a biztonsági szolgálat felfigyeljen a gyanús vagy egyértelműen baljós jelekre. Egyik sem működik a másik nélkül, ezért a biztonságot komolyan vevő vállalkozások mindkét fronton professzionális színvonalat szeretnének fenntartani.
Hogyan érdemes megtervezni egy szálloda vagy ipari létesítmény biztonsági rendszerét?
Egy hatékony biztonsági rendszer tervezését mindenképp ajánlott biztonsági szakértőkre bízni. Ebben egy tapasztalt, őrzés-védelemmel foglalkozó cég szakemberei nyújthatnak segítséget, akik a létesítmény sajátosságai és a tulajdonosi elvárások megismerése után A-tól Z-ig képesek megtervezni a biztonsági rendszer kialakítását.
Számításba kell venni az objektum nagyságát, a belépési és kilépési pontok helyét, illetve a terület egyéb jellemzőit is. Nemcsak a fizikai, hanem a környezeti és technológiai kockázatokra is kiemelt figyelmet szükséges fordítani a tervezés során. A kritikus helyszíneket pedig fokozottan kell védeni – egy szállodában ilyen lehet a recepció, az étterem és a wellness részleg, egy gyárban pedig a porta, a gyártósor és az értékes termékeket vagy veszélyes anyagokat tároló raktár minősülhet biztonságtechnikai szempontból kiemelt területnek.
A biztonságtechnikai eszközök a szállodák és gyárak életében is rendkívül fontos szerepet játszanak. A legfőbb kihívást a megfelelő eszközök kiválasztása és a szakképzett biztonsági őrök megtalálása jelenti. Legyen szó kisebb vagy nagyobb létesítményekről, saját, belsős biztonsági szakemberek híján mindenképp egy rutinos biztonsági szolgálattal tanácsos felvenni a kapcsolatot, akik nemcsak a rendszert tervezik meg, hanem embereket is biztosítanak a munkához.